Klasy I-III zapraszają zdalnie

Klasy I-III zapraszają zdalnie

Każdego roku, w ramach koncertu z cyklu „Klasy I-III zapraszają” miło nam było gościć Państwa w naszej szkole. Tym razem w formie zdalnej, lecz równie gorąco zachęcamy Państwa do spotkania z muzyką Ludwiga van Beethovena.

Rok 2020 jest dla świata kultury niezwykłym wydarzeniem, bowiem cały świat obchodzi jubileusz 250-lecia narodzin Ludwiga van Beethovena (16.12.1770 Bonn, † 26.03.1827 Wiedeń). Jest to okazja do przypomnienia postaci i twórczości kompozytora, którego często postrzegano jako gburowatego, kłótliwego jegomościa błądzącego po ulicach Wiednia w muzycznym zamyśleniu. Niedbale ubrany, bo bardziej niż kwestie mody zajmowały go rozterki harmoniczne kolejnej kompozycji… Porywczy indywidualista… Na i tak już niełatwy charakter nałożyła się osobista tragedia kompozytora. Zanim skończył 30 lat Beethoven zorientował się, że zaczyna tracić słuch! Swoje największe dzieła, m.in. siedem z dziewięciu symfonii, Koncert potrójny, czy Wariacje Diabellego skomponował, nie słysząc już prawie nic.

Historia zalicza Beethovena (obok Haydna i Mozarta) do trójki klasyków wiedeńskich, ale w rzeczywistości jego geniusz nie mieści się w jednej epoce. Wyrastał on z klasycznego ducha, jednak komponując, Beethoven stale wybiegał w przyszłość i tworzył w sposób niepojęty dla współczesnych mu kompozytorów. Jego twórczość zwiastowała nadejście świata romantycznego.

Do dziś dzieła Ludwiga van Beethovena rozbrzmiewają na największych światowych scenach. Jego muzyka zajmuje szczególne miejsce również wśród uczniów naszej szkoły, którzy pilnie uczą się o niej na Audycjach Muzycznych i doskonalą swoją grę na instrumencie, aby jak najpiękniej przedstawić Państwu twórczość tego genialnego kompozytora.

Zapraszamy do wysłuchania utworu „Świstak” – pieśni z op. 52. Nr 7 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Marceliny Oleksy – uczennicy klasy II/6 z klasy fortepianu pani Agnieszki Spalińskiej.

 

Skip to content