W Sekcji wydzielone są następujące kierunki instrumentalne:
- skrzypce,
- altówka,
- wiolonczela,
- harfa,
- gitara.
Wymienione instrumenty, poza gitarą, należą do rodziny instrumentów smyczkowych, które stanowią największą grupę w orkiestrach symfonicznych, kameralnych i barokowych. Coraz częściej są także spotykane w zespołach rozrywkowych.
Głównym zadaniem pedagogów jest kształcenie młodzieży zgodnie z obowiązującym programem nauczania, który nadaje kierunek rozwiązaniom metodycznym związanym z całym procesem edukacyjnym (wychowaniem moralnym, estetycznym, psychomotorycznym). Rolą pedagogów jest pobudzanie aktywnego i twórczego działania uczniów.
Nauczyciele tworzący Sekcję to wysokiej klasy specjaliści czynnie działający jako instrumentaliści
w różnych instytucjach kultury (filharmonia, opera, orkiestry kameralne). Dzięki tak dobranej kadrze uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych o prestiżowym znaczeniu oraz często kontynuują naukę na wyższych uczelniach muzycznych.
Poza indywidualnymi lekcjami gry na instrumencie w Sekcji istnieją też zajęcia grupowe, do których należą zespoły kameralne i szkolna orkiestra symfoniczna. Realizowane są także projekty pozwalające młodzieży na realizację ambicji artystycznych i ukazanie pełni umiejętności wykonawczych. Uzupełnieniem obowiązkowych zajęć dydaktycznych są warsztaty, kursy i lekcje pokazowe z wybitnymi pedagogami.
NAUCZYCIELE
Emilia Szeruga-Maślak – kierownik sekcji
Skrzypce:
- Marta Grzebielucha,
- Katarzyna Helwing-Osuch,
- Martyna Jaremus,
- Weronika Kisielnicka-Babij,
- Jan Kućmierczyk,
- Katarzyna Pielech.
Altówka:
- Malwina Tkaczyk.
Wiolonczela:
- Jacek Gwizdon,
- Ewelina Wilczek.
Harfa:
- Małgorzata Szołtysek.
Gitara:
- Wojciech Kruż,
- Wojciech Leniartek,
- dr Marcin Maślak,
- Emilia Szeruga-Maślak.